Ali Babacan, Pervari’ye gitti: Sükunetin devam etmesini, adil bir yargı süreci yürütülmesini umuyoruz

Siirt’in Pervari ilçesinde AK Parti ve DEVA Partililer arasında belediye başkanlığı seçimi nedeniyle çıkan, 1 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili gözaltına alınanların sayısı 10’a yükseldi. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da ilçeye giderek kardeşi öldürülen DEVA Partisi adayı İsmail Bilen’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu ve yetkililerle görüştü.

31 Mart yerel seçiminde kesin olmayan sonuçlara göre Pervari’de, AK Parti adayı Teyyar Özcan 1970 (yüzde 52,09), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) adayı İsmail Bilen 1497 (yüzde 39,58) oy aldı.

2 Nisan akşamı, ilçe merkezinde Özcan ve Bilen’in yakınları arasında çıkan tartışma silahlı kavgaya dönüşmüş, Bilen’in kardeşi Abdurrahman Bilen hayatını kaybetmiş, Rıdvan Narinç ile Lokman, Mustafa ve Muhammet Surur Özcan yaralanmıştı. Kavgaya ilişkin 6 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Pervari Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında kavgaya karıştıkları gerekçesiyle 4 şüpheli daha gözaltına alındı. Böylece gözaltı sayısı 10’a yükseldi. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

BABACAN; VALİ, EMNİYET MÜDÜRÜ VE JANDARMA KOMUTANIYLA GÖRÜŞTÜ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bugün partisinin Ankara Milletvekili Sadullah Ergin ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen ile Pervari’ye gitti.

DEVA Partisi’nin adayı İsmail Bilen’in Gürzova mezrasındaki ailesine taziye ziyaretinde bulunan Babacan, daha sonra Pervari Kaymakamlığını ziyaret etti.

Babacan, burada Siirt Valisi Kemal Kızılkaya, AK Parti Siirt Milletvekili Mervan Gül, Pevari Kaymakamı Ahmet Gülderen, Siirt Emniyet Müdürü Necmettin Öztürk ve Siirt İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük ile görüştü.

‘BEKLENTİMİZ İDARİ VE YARGI ANLAMINDA HIZLI, ETKİN VE ADİL BİR SÜREÇ’

Ali Babacan, kaymakamlıktan çıkarken gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan olaydan duydukları üzüntüyü dile getirdi.

“Beklentimiz hem idari anlamda hem de yargı anlamında hızlı, etkin ve adil bir süreç. Olayın meydana geldiği ilk dakikalardan itibaren İçişleri Bakanımızla yoğun bir telefon trafiği içinde olduk. Bakanımız, Valimizle, Kaymakamımızla sürekli irtibat halinde oldu” diyen Babacan, bütün kurumların hızla devreye girmesiyle olayın büyümesinin ve daha farklı aşamalara gelmesinin de önüne geçildiğini belirtti.

‘ÖNEMLİ OLAN ŞU ANDA SÜKUNETİN DEVAM ETMESİ’

Babacan, “Önemli olan şu anda sükunetin, asayişin devam etmesi ama aynı zamanda da hızlı, etkin, adil, şeffaf bir idari ve yargı süreci. Bizim, ailenin ve Pervari’nin beklentisi de bu. Bugün hem cuma hem Kadir Gecesi. Umarız ki bu ramazan gününe, bu mübarek geceye yakışan bir sükunetle ve şeffaflıkla, adaletle bu süreç yürütülür” dedi.

Ali Babacan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da “Siirt Pervari Belediye Başkan adayımız İsmail Bilen’in kardeşi Abdurrahman Dündar Bilen’e Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve partimize sabır diliyorum. Bugün Pervari’de acılı aileye taziye ziyaretinde bulundum. Pervari’de sükûnetin ve asayişin devam etmesini; şeffaf, adil bir idari ve yargı süreci yürütülmesini umuyor, arzu ediyoruz. Sürecin takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir